PRM / Flere danskere vælger markise fremfor parasol

    Pressemeddelelse fra Meresalg Marketing

    God måde at spare plads på

    En markise udmærker sig på flere punkter. En af de klare fordele er dog, at det er et pladsbesparende valg. Når den ikke er i brug, kan du blot køre den ind i dens kasse. Dermed kommer den ikke til at stå i vejen eller optage unødig plads, som det er tilfældet med en parasol.

    Hvis du allerede har en parasol på din terrasse, kan det ikke udelukkes, at du er irriteret over dette. Det er især noget, der gør sig gældende, hvis du ikke har meget plads at gøre godt med. Forholder det sig således, kan du med fordel kigge på udvalget hos Markiseeksperten.dk.

    Mange synes, at det er en pænere løsning

    Der bør ikke herske tvivl om, at det for mange handler om at spare plads. Selvom det ofte er det, der ligger til grund for valget, er det ikke tilfældet for alle. Derimod er der også mange, der vælger en markise, fordi de simpelthen finder det pænere.

    En parasol kan ikke blot optage en del plads på din terrasse eller altan. For mange er der også tale om en øjebæ. Det er selvfølgelig en smagssag, men der er mange, der deler denne mening. Er det også tilfældet for dig, er det værd at overveje at investere i en markise.

    Giver ofte mere skygge, end en parasol

    De fleste har oplevet at have dage, hvor de simpelthen ikke kan få parasollen til at give skygge til alle. Det er meget sjældent, at dette problem opstår med en markise. De fås nemlig i mange størrelser, og fås derfor også i en størrelse, der kan dække hele dit havebord.

    Er du træt af, at din parasol kun giver delvis skygge til havebordet, bør du derfor overveje at overgå til en markise. Ved at gøre dette, er du i hvert fald sikker på, at du ikke får problemer med dette i fremtiden. Dog kræver det, at du får købt en markise i den rette størrelse.

    Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/release?releaseId=13707221&publisherId=13560932&lang=da

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **