Pressemeddelelse fra Ukraine House in Denmark
Luke Harding er journalist, forfatter og prisvindende korrespondent for The Guardian. Han har rapporteret fra Delhi, Berlin og Moskva og dækket krige i Afghanistan, Irak, Libyen og Syrien. Mellem 2007 og 2011 var han chef for The Guardians Moskva-kontor. I februar 2011 deporterede Kreml ham fra landet i den første sag af sin art siden den kolde krig. Han er forfatter til flere bøger, senest et New York Times bestseller nummer et Colllusion: “Secret Meetings”, “Dirty Money” og “How Russia Helped Donald Trump Win”.
I Ukraine House in Denmark vil Luke Harding fortælle om sin seneste bog “Invasion: Russia’s Bloody War and Ukraine’s Fight for Survival”, udgivet i november 2022 af Vintage og Guardian Faber. Det er den første beretning om en krig, der har forandret internationale relationer, og som har ført til en strøm af støtte til Ukraine fra USA, Storbritannien og mange øvrige lande.
“Invasion” er et gribende og overbevisende stykke historie-skrivning, en krønike om krigen, der ændrede alt. For at lave dette skelsættende reportagearbejde brugte Harding måneder på at rapportere på stedet, da opbygningen til krigen begyndte og bagefter, da den ramte; hans bog fortæller om de første dage med chok og panik, den dystre virkelighed af denne igangværende krig og de uhørte menneskelige historier bag overskrifterne.
Diskussionen efterfølges af en bogsignering med forfatteren.
Hvornår: 27. april kl. 16.00
Hvor: Gammel Dok, Strandgade 27B, København
Billetter: 100 DKK, gratis for medie- og pressefolk og fordrevne fra Ukraine.
For at købe billetter og tilmelde dig:
Social media:
For mere information kontakt venligst Nataliia Popovych, formand, Ukraine House i Danmark, +45 29 74 47 05 eller skriv til os press@ukrainehouse.dk
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her:
** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **








