PRM / Ny kropsterapiskole bygger bro mellem psykoterapi, akupunktur og kropsterapi. Resultatet er noget nær magisk

    Pressemeddelelse fra Balance2Perform

    “Vi er mange, der i nogle år har tænkt: Hvorfor kan Robert ikke klone sig selv? For han kan jo kun være ét sted og hjælpe én person ad gangen,” siger iværksætter Lisbeth Østergaard, som selv er blevet behandlet af Robert Petersen og bakker varmt op om, at han nu skal uddanne kropsterapeuter.

    Lisbeth Østergaard har sammen med en række kendte tv-værter, kunstnere, erhvervsfolk og elitesportsudøvere oplevet at opnå bedre performance og livskvalitet takket været Robert Petersens særlige metode, der kobler kropsterapi med psykoterapi og akupunktur.

    “Balance2Perform er sammensmeltningen af mine værdier, metoder, teorier og erfaringer. Metoden ligger i mit hoved og mine hænder og tager udgangspunkt i målet om at skabe psykisk og fysisk balance og bedring,” fortæller Robert Petersen, der nu tilbyder fremtidens kropsterapeuter en unik uddannelse til at opnå det mål i en tid, hvor mistrivsel og stress er udbredt.

    Mesterlære og indføling
    Både som metode og skole lægger Balance2Perform meget stor vægt på det psykiske aspekt af balancen imellem krop og psyke, og ifølge Robert Petersen er det centralt for behandlingen, at kropsterapeuten bruger indføling, hvilket vil sige, at hun eller han mærker og fornemmer klienten og dennes udfordringer, før der sættes ind med de greb og samtaleteknikker, som løsner op for følelsesmæssige og fysiske spændinger og problemer.

    “Vi bruger praktisk orienteret mesterlære på små hold. Vi laver flere internat-ture for fordybelsens skyld, og så har vi fokus på kvaliteten af undervisningsmaterialerne, som favner bredt og samtidig går i dybden med fysiologi og anatomi. På den måde får vores kropsterapeuter et virkelig solidt fundament,” fortæller Robert Petersen om Balance2Performs 2-årige kropsterapi-uddannelse.

    Fra high performers til alle
    Robert Petersen har været tilknyttet Vild med Dans og andre medie- og musikproduktioner i mange år, og har behandlet mennesker over hele verden, fra royale over elitesportudøvere til nogle af de kendte ansigter på den internationale film- og musikscene.

    Nu glæder han sig til at udbrede sine erfaringer, så endnu flere mennesker kan få gavn af behandlingen:

    “Balance2Perform handler om at skabe balance mellem krop og psyke. Ikke kun for ‘high performers’, men for alle med smerter, kroniske funktionsnedsættelser – eller bare et ønske om at få et bedre liv,” siger Robert Petersen.

    Kontakt:

    Founder Robert Petersen: Tlf.: 20 16 28 08 /Mail: Info@balance2perform.com
    Founder og investor Eva Fischer: Tlf.: 60 14 26 35 /Mail: Info@balance2perform.com

    Pressechef Jesper Handberg Nielsen: Tlf. 93 96 17 17 /Mail skrivekompagniet@gmail.com

    Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/ny-kropsterapiskole-bygger-bro-mellem-psykoterapi-akupunktur-og-kropsterapi-resultatet-er-noget-naer-magisk?releaseId=13668816

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **