Pressemeddelelse fra Syddansk Universitet
Selvom det ikke var tiltænkt, har placeringen vist sig højaktuel. 40 spionage- og sikkerhedseksperter samles onsdag og torsdag på Langelandsfortet til konference, og netop fortet var et meget vigtigt sted dengang Østersøen var et internationalt konfliktområde under Den Kolde Krig.
Østersøen er igen i fokus på grund det dårlige forhold mellem Vesten og Ruslands ledelse, efter russernes angreb på Ukraine. Og emnet, som de mange eksperter skal tale om er også højaktuelt: Spionagen mellem øst og vest.
Viden om den kolde krig er aktuel
En stor del af oplæggene af konferencen handler om Den Kolde Krig, og den viden om den tid, som vi kan drage nytte af nu. Det kommer for eksempel til udtryk i oplægget fra , der er leder af det statslige arkiv for efterretning i Ukraine. Han taler om temaet: The challenges and experiences of the archives of the former special services during Russia’s invasions against its neighbours. The case of modern wars in Ukraine.
Polske kigger på nutiden med et oplæg om Commercial satellites as a tool of intelligence warfare in Ukraine. Også den estiske historiker har et højaktuelt emne med fokus på Ruslands militære efterretningstjenester GRUs aktiviteter i de baltiske lande.
Se programmet for konferencen her: . Konferencen slutter torsdag 6/10 klokken 15.I alt deltager 40 spionage- og sikkerhedseksperter fra en række forskellige europæiske lande.
Det er 11. gang, at SDU Center for Koldskrigsstudier afholder konferencen. Det sker i samarbejde med , , the , the , the og the .
Kontakt:
Lektor Thomas Wegener Friis, Center for Koldkrigsstudier, SDU: 25 67 63 80
Museumsleder Peer Henrik Hansen, Langelands Museum: 61 10 38 50
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/spionage–og-sikkerhedseksperter-er-samlet-pa-langeland?releaseId=13661447
** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **








