PRM / Religionsfri konfirmation kommer til Svendborg

    Pressemeddelelse fra Humanistisk Samfund

    Unge i Svendborg kan snart markere overgangen fra barn til ung med afsæt i humanistiske værdier i stedet for Gud og den kristne tro.

    Humanistisk Samfund har netop åbnet tilmeldingen til de humanistiske konfirmationshold i 2023, og som noget nyt er det muligt at tilmelde sig hold i Svendborg. Det glæder Lone Ree Milkær, forperson i Humanistisk Samfund, da det betyder, at flere unge kan blive humanistisk konfirmeret i deres lokalområde:

    – Vi er glade for, at vi kan tilbyde endnu flere unge på Fyn muligheden for at blive humanistisk konfirmeret. Svendborg er et område, hvor vi ser, at medlemstilslutningen er stigende, og vi har tidligere haft konfirmander fra det område, som er taget til Odense for at benytte sig af tilbuddet der, fortæller hun.

    Siden 2019, hvor de første fynske hold åbnede, er der afholdt humanistiske konfirmationsforløb med weekendundervisning i Otterup på Nordfyn og konfirmationsceremonier i Odense.

    En konfirmation bygget på humanistiske værdier

    De unge konfirmander, der vælger en humanistisk konfirmation, deltager i undervisning i emner som etik, kritisk tænkning, identitet, menneskerettigheder, livssyn og seksualitet. Her debatterer de med hinanden, og de samarbejder om at planlægge et indslag, som de skal fremføre ved selve konfirmationsceremonien.

    – Selvom vi kalder det en konfirmation, beder vi ikke de unge konfirmander bekræfte, at de definerer sig som humanister. Vores formål er i stedet at motivere dem til selvstændig tænkning og til at tage stilling til deres værdier og handlinger. Det, de bekræfter, er, at de tænker over, hvad det vil sige at være menneske, og hvad det vil sige at være menneske i verden sammen med andre mennesker, forklarer Lone Ree Milkær.

    Flere vælger en humanistisk konfirmation

    Antallet af unge, der vælger at blive humanistisk konfirmeret, er stigende. Sidste år lå tallet på 420, og i år har 540 unge valgt en humanistisk konfirmation som måden at markere overgangen fra barn til ung. Og flere står på venteliste for at komme på et hold.

    De humanistiske konfirmationer tager udgangspunkt i humanistiske værdier og har til formål at styrke de unges evne til at tænke selvstændigt, tage ansvar, vise omtanke og at have respekt og tolerance for andre mennesker og deres livssyn.

    Fakta

    • De nye humanistiske konfirmationshold, der åbner i Svendborg, bliver med ugentlig undervisning fordelt på seks hverdagsaftener, en udflugtsdag og en ceremoni
    • Der er plads til ca. 20 konfirmander pr. hold
    • I år afholder Humanistisk Samfund konfirmationsforløb i København, Roskilde, Ringsted, Odense, Aarhus, Aalborg og Hjørring
    • Besøg www.hs.dk/konfirmation-2023 for mere information om en humanistisk konfirmation og tilmelding

    Kontakt:

    Lone Ree Milkær email: lrm@hs.dk

    Stina Høiberg-Højerup email: shh@hs.dk

    Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/religionsfri-konfirmation-kommer-til-svendborg?releaseId=13650376

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **