PRM / Årsrapport fra Vækstfonden: Nordjyske virksomheder stormer frem

    Pressemeddelelse fra Vækstfonden

    Siden 1992 har Vækstfonden understøttet samfundsafkast og innovation ved at bidrage med risikovillig kapital i hele Danmark. Det netop offentliggjorte årsresultat, indeholdt også gode nyheder for nordjysk erhvervsliv, hvor 196 nordjyske virksomheder i løbet af 2021 har modtaget finansiering fra Vækstfonden. Det er en stigning på 29% i forhold til året før og en rekord i Vækstfondens historie.

    Samtidig blev 2.623 nye nordjyske virksomheder stiftet i 2021, så det er en rigtig god udvikling for regionen, lyder det fra Jacob Christensen Flarup, direktør for Vækstfondens aktiviteter i Region Nordjylland:

    “Det er fantastisk at se den markante udvikling på trods af Coronakrisen. Den rekordhøje investeringsaktivitet og de mange nye virksomheder viser bare den værdi, som risikovillig kapital og innovation giver vores region,” siger Jacob Christensen Flarup.

    Nordjysk robot-vækst-eventyr

    Direktør for Vækstfondens aktiviteter i Region Nordjylland Jacob Christensen Flarup peger på virksomheden Robotto, som er en af de virksomheder, som Vækstfonden investerer i. Helt konkret har Vækstfonden ydet et startlån til Robotto, som er en nordjysk softwarevirksomhed med en algoritme, der kan lokalisere og beregne skovbrande:

    “På et hvilket som helst tidspunkt brænder en del af verden. Klimaforandringer har øget antallet og sværhedsgraden af tørke, hvilket har øget skovbrande, og det ser kun ud til at forsætte. Vores virksomhed har specialiseret sig i droneteknologi, hvor vi har udviklet en algoritme som med kunstig intelligens kan genkende flammer, røg og høje temperaturer og gøre slukningsarbejdet meget bedre og billigere,” siger Robottos CEO og COfounder,Kenneth Richard Geipel, der er uddannet robotingeniør.

    Startlån er et lån målrettet unge virksomheder, som endnu er i opstartsfasen, hvis produkt er færdigudviklet, skalerbart og har et højt innovationsniveau, der adskiller sig fra andre i markedet. Der skal være gennemført de første kommercielle salg til kunder på den forretningsmodel, som lånet skal understøtte skalering af.

    Branchefordelingen af Vækstfondens finansieringer i Nordjylland viser, at det især er handel og transport, der løber forrest i Region Nordjylland, hvor 45 virksomheder har modtaget kapital. Herefter kommer branchen inden for landbrug, skovbrug og fiskeri med finansiering af 38 virksomheder. Og på tredje pladsen industri, råstoffer og forsyning med 32 virksomheder.

    For pressehenvendelser kontakt:

    Presseafdelingen hos Vækstfonden telefon 35298680

    Læs hele Vækstfondens årsrapport på vf.dk. I tillæg har Vækstfonden udarbejdet sin første bæredygtighedsrapport, som kan læses på vf.dk/samfundsansvar

    Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/arsrapport-fra-vaekstfonden-nordjyske-virksomheder-stormer-frem?releaseId=13649459

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **