Pressemeddelelse fra Fredensborg Kommune
Fysisk aktivitet og bevægelse har stor betydning for den enkeltes sundhed og livskvalitet. Men bevæger vi os nok? Og kan vi blive bedre? Det er nogle af de mange spørgsmål, som står på programmet på temamødet den 26. april på rådhuset, hvor alle er velkomne.
Afsættet for mødet er den nye store undersøgelse Danmark i Bevægelse, som med 163.000 besvarelser er den hidtil største måling af danskernes bevægelsesvaner. Der er udarbejdet 98 kommuneanalyser, heraf én der handler om bevægelsesvaner i Fredensborg Kommune. De resultater fortæller professor Bjarne Ibsen fra Syddansk Universitet om.
“Det er svært at overdrive vigtigheden af bevægelse, og vi vil som politikere gerne understøtte og motivere endnu flere til endnu mere bevægelse i hverdagen. Derfor har vi også brug for mere viden om, hvad vi kan gøre – og derfor er det også ekstra interessant, at vi nu har en undersøgelse, hvor vi kan sammenligne os direkte med andre kommuner”, siger Soma Mayel, formand for Fritids- og Idrætsudvalget.
Mødet er arrangeret i samarbejde med Folkeoplysningsudvalget og Danmark i Bevægelse. Du kan læse mere om forskningsprojektet her:
Dato og tilmelding
Mødet er tirsdag den 26. april 2022 kl. 17.00 – 20.00 i Rådhuskælderen på Fredensborg Rådhus, Egevangen 3b, 2980 Kokkedal
Alle er velkomne, og det er gratis at deltage, men tilmelding er nødvendig og skal ske via senest tirsdag den 19. april 2022.
Kontakt:
Udvalgsformand Soma Mayel (B) tlf. 23 30 16 87
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/hvor-meget-bevaeger-vi-os-i-fredensborg-kommune-og-kan-vi-fa-flere-i-gang?releaseId=13647736
** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **








