PRM / Non-profit foreningen Teach First Danmark kan stå klar med 300-400 kvalificerede lærere over de næste tre år

    Pressemeddelelse fra Teach First Danmark

    Udsatte elever rammes ekstra hårdt af den aktuelle lærermangel

    Mange skoler har allerede i dag svært ved at besætte lærerstillinger. Alene i København er hver fjerde lærerstilling lige nu ubesat, og en analyse fra 2021 viser, at der i 2030 vil mangle 13.000 lærere.

    “Vi ved, at lærermangel har en stærk social slagside, da særligt skoler i udsatte boligområder har svært ved at få kvalificerede lærere, ikke mindst i matematik og naturfagene. Problemet har dog vokset sig så stort, at skoler i ressourcestærke boligområder også oplever ikke at kunne få besat deres stillinger, fortæller direktør i Teach First Danmark, Thomas Alexander Hoelgaard.


    Lærere rekrutteret gennem Teach First kan væ
    re en løsning

    “En katastrofe”. Sådan betegner to skoleledere fra Tingbjerg Skole og Ole Rømers-Skolen i Høje Taastrup lærermanglen i et debatindlæg i Altinget den 1. marts 2022. De nævner ligesom syv andre skoleledere meritlærerstuderende fra Teach First Danmark som en god løsning, der bør udbredes til flere skoler.

    “De [lærerne fra Teach First] har en meget positiv energi og tilgang, og de er med til at styrke kulturen og arbejdsglæden på skolen”, udtaler Marco Damgaard, skoleleder på Tingbjerg skole, som har ansat ni lærere via Teach First Danmark siden 2015.


    Foreningen kan skaffe 300-400 lærere de næ
    ste tre år

    Siden 2015 har over 3400 søgt om at blive lærer gennem Teach First Danmarks toårige program. Med offentlig støtte kan foreningen tiltrække 300-400 nye lærere til folkeskolen over de næste tre år.

    “I dag optager vi kun ca. 10 procent af alle ansøgere. Men kvaliteten af ansøgere er høj nok til at vi med offentlig støtte kan optage 25-30 procent og dermed 300-400 lærere over de næste år. Jeg ser det som en styrke, at vi kan hjælpe skolerne med flere dygtige lærere, fordi det er vigtigt for at kunne sende alle børn godt på vej”, siger Thomas Alexander Hoelgaard

    Lærere fra Teach First Danmark har forskellige universitetsuddannelser og videreuddanner sig til lærere sideløbende med at de underviser på fuld tid. Det er lærere, som ellers ikke var blevet lærere, og som bliver i folkeskolen i mange år.


    Lærere, som bliver i folkeskolen i mange år

    Mere end 75 procent af alle lærere optaget i programmet siden 2015 er fortsat lærere i folkeskolen i dag, og over 80 procent fra de tre første årgange har færdiggjort en offentlig meritlæreruddannelse ud over deres universitetsuddannelse.

    Derfor er Teach First Danmark ikke blot et “quick fix”, men kan være en del af en langsigtet løsning på folkeskolens rekrutteringsudfordring, mener foreningens direktør.

    “Vi ønsker at bidrage til en folkeskole med kvalificerede lærere i alle fag, så vi giver alle elever i de bedste betingelser for at få en god skolegang og gode fremtidsmuligheder. Det ser vi et stort potentiale for at bidrage endnu mere til”, fortæller Thomas Alexander Hoelgaard.


    Baggrund og optagelsestal

    For yderligere information om lærerne, tal og baggrund, se udvidet pressemeddelelse her.

    Kontakt:

    Thomas Alexander Hoelgaard, direktør i non-profit organisationen, Teach First Danmark
    thomas.hoelgaard@teachfirst.dk, 2988 8107.

    Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/non-profit-foreningen-teach-first-danmark-kan-sta-klar-med-300-400-kvalificerede-laerere-over-de-naeste-tre-ar?releaseId=13646360

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **