Pressemeddelelse fra Danske Spil A/S
Efter et spektakulært transfervindue er FCM’s favoritværdighed blevet endnu større i de hjemlige turneringer.
Mens FCM og FCK har fået lidt lavere odds, så er Danske Spils tiltro til Brøndby IF blevet mindre. De er gået fra odds 8,00 til 10,00 henover vinterpausen, mens FC Midtjylland er favorit med odds 1,90.
– Transfervinduet har rykket lidt rundt på det, så vi tror på, at kampen om guldet i højere grad bliver en tvekamp, end det så ud til i december, og her tror vi, at FCM står lidt stærkere end FCK, siger Peter Emmike Rasmussen, der er oddssætter hos Danske Spil.
Brumado favorit til topscorertitel
Årsagen er naturligvis, at både FC Midtjylland og FC København har spillet med musklerne på transfermarkedet i løbet af januar.
– Det er sådan set meget enkelt. FC Midtjylland og FC København har købt nogle store navne, der kan gå hen og blive profiler, mens Brøndby har solgt deres største profil i topscorer Mikael Uhre, og det sætter selvfølgelig også sine spor på oddsene, forklarer Peter Emmike Rasmussen.
Netop salget af Mikael Uhre har også gjort FC Midtjyllands Junior Brumado til Danske Spils favorit til at tage titlen som superliga-topscorer, mens FC Københavns Pep Biel ligger nummer to. Lidt spektakulært giver Mikael Uhre stadig odds 20,00 som topscorer, selvom han altså med sikkerhed ikke kommer til at score flere mål.
Double og treble
Men FC Midtjylland er ikke kun favoritter til mesterskabet, der er faktisk endnu større favoritter til at vinde pokalturneringen med odds 1,60, og tror du på, at the double havner på heden, så giver det odds 3,04 igen.
Samtidig spiller Midtjylland også europæisk fodbold i Conference League. Her er de ganske vist ikke favoritter, men til gengæld er der mulighed for at få en pæn gevinst, for en midtjysk triumf giver odds 40. Tror du på det helt hede forår på heden, hvor midtjyderne løber med titlen i alle tre turneringer, så giver det odds 121.
Udvalgte odds fra Danske Spil:
Danske mestre:
FC Midtjylland: 1,90
FC København: 2,35
Brøndby: 10,00
Pokalturneringen:
FC Midtjylland: 1,60
OB: 3,75
Sønderjyske: 6,50
Vejle: 9,50
Topscorer Superligaen:
Junior Brumado (FCM): 3,50
Pep Biel (FCK): 7,50
Stephen Odey (Randers FC): 10,00
Alhaji Kamara (Randers FC): 10,00
Mikael Uhre (tidl. Brøndby): 20,00
For mere information kontakt oddssætter Peter Emmike Rasmussen: 2945 5176
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/bliver-det-fuld-plade-til-ulvene-i-foraret?releaseId=13643736
** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **








