Pressemeddelelse fra Danske Spil A/S
Det er da dejligt, når de danske fodboldhold klarer sig godt ude i Europa. Ligesom i går, hvor både FC Midtjylland og FC København vandt.
For en mand på knap 70 år fra Skive var de to sejre ekstra dejlige.
De var nemlig medvirkende til, at hans Oddset-kupon gik hjem og udløste en net sum af 195.843 kroner for en indsats på blot 25 kroner.
– Det er en fuldstændig vild kupon, han har lavet, konstaterer Jesper Gullquist, der er oddssætter i Danske Spil.
På kuponen er der ni kampe. Otte fra Europa League og en fra Conference League. Blandt andet sejrene til FC Midtjylland og FC København, der gav odds 4,20 og 3,55.
– Men det mest bemærkelsesværdige er næsten de to uafgjorte resultater, han har spillet på. Nemlig Marseille-Lazio og Leicester-Spartak Moskva, der gav odds 3,55 og 6,70, fortæller Jesper Gullquist.
I alt landede oddset på de ni kampe på intet mindre end 7.833,72, hvilket altså udløser knap 200.000 kroner, når man ganger det med indsatsen på 25 kroner.
– Det er virkelig sjældent, at vi ser kuponer med så højt et odds gå hjem, siger Jesper Gullquist.
Den forudseende Oddset-spiller havde lavet sin indsats via Danske Spils hjemmeside.
Pressekontakt:
-Michael Ørtz Christiansen, presserådgiver i Danske Spil, mail: mioc@danskespil.dk, tlf: 61334230
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/danske-sejre-i-europa-sender-kaempe-gevinst-til-skive?releaseId=13635657
** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **








