PRM / F&P: Regeringens klimaudspil er først skridt til en klimakøreplan for Danmark

    Pressemeddelelse fra Forsikring & Pension

    Klimarådet har i dag fremlagt sin statusrapport 2021 på Danmarks nationale og globale klimaindsats. Rapporten viser, at der stadig et reduktionsbehov på ca. 10 mio. ton CO2e i 2030. Det kræver – meget – store investeringer for at nå i mål. Klimarådet anbefaler, at der bliver skabt klarhed over de grønne projekter hurtigst muligt for at undgå flaskehalse og forsinkelser. F&P mener, at regeringens udspil kan blive det første vigtige skridt til en langsigtet og konkret klimakøreplan for Danmark.

    – Jo større klarhed om de kommende grønne investeringer i Danmark, jo bedste mulighed har vi for at realisere store og vigtige grønne projekter som havvindmøller, PtX-anlæg og enerigøer. Vi har allerede nu brug for konkrete planer for udbygningen af de grønne investeringer. Det håber vi, at regeringen vil gå i dialog med os om, siger Kent Damsgaard, adm. direktør i F&P.

    Køreplanen fremhæver blandt andet, at der potentielt kan skabes en meget stor reduktion af CO2 gennem PtX-teknologier på tværs af brancher.

    Den danske pensionsbranche har investeret for 248 mia. kr. i grønne teknologier, vindmøller og virksomheder, der producerer grøn strøm. I alt 87 mia. kr. er investeret i Danmark. Det beløb vil pensionssektoren gerne øge, hvis rammerne er rigtige – og kendte.

    – Vi er glade for, at regeringen melder ud, at der nu kommer konkrete planer for de grønne projekter. Det kan blive startskuddet til en klimakøreplan, hvor vi også får sat prisskiltene på de store investeringer, vi står over for. Hver dansker har i snit over 30.000 kr. investeret gennem sin pensionsopsparing i danske grønne virksomheder, vindmøller og andre grønne projekter. Det beløb kan godt vokse betydeligt, hvis der bliver sat en klar plan og de rette virkemidler og rammevilkår falder på plads hurtigt. Vi anerkender regeringens ambition, men kan godt være bekymret for om planerne kommer hurtigt nok, siger Kent Damsgaard.

    Den grønne omstilling skal tænkes langsigtet, fordi der ofte både skal falde lovgivning og regulering på plads, rejses finansiering og dernæst går selve arbejdet med de grønne anlæg først i gang.

    – Vi ser et kæmpe potentiale i den grønne omstilling, som også kan komme erhvervslivet og dermed den enkelte dansker til gode i form af vækst og arbejdspladser. Den udvikling mener vi, at vi kan være med til at understøtte fra forsikrings- og pensionsbranchen, siger Kent Damsgaard.

    Kontakt:

    Nicolai Schacke, 24 24 04 02 / nis@forsikringogpension.dk

    Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/fp-regeringens-klimaudspil-er-forst-skridt-til-en-klimakoreplan-for-danmark?releaseId=13632288

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **