PRM / Nyt projekt giver Hjørrings yngste børn flere kunst-, kultur- og naturoplevelser i dagtilbud

    Pressemeddelelse fra Hjørring Kommune

    – Vi er i Hjørring Kommune optaget af at børn allerede, når de er helt små, bliver introduceret for kunst, kultur og natur. ‘Forvandling’ giver børnene en fantastisk oplevelse, og de får i mødet med teater og natur stimuleret deres nysgerrighed. Vi håber, at det kan være med til at give en gnist ind i børnenes fantasi og kreativitet, fortæller Mai-Britt Beith, formand for Børne-, Fritids- og Undervisningsudvalget i Hjørring Kommune.

    Fem legestuegrupper med 20 dagplejere og 80 børn deltager i ‘Forvandling’. De legestuegrupper i Hjørring, der deltager, kommer fra Ulvegravene, Vrå, Bagterp, Holmegård og Sindal.

    Limfjordsteatret er i Hjørring fire uger i september, hvor dagplejerne deltager i faglige workshops og får konkret inspiration til at arbejde med fortællinger i hverdagen f.eks. ved at zoome ind på detaljerne i naturen eller i historier og bruge virkemidler fra scenekunsten. Inden børnene skal se selve teaterforestillingen ‘Forvandling’, deltager de sammen med dagplejerne i værksteder, hvor en skuespiller, en danser og en teaterformidler laver lege med afsæt i scenekunsten for og med børnene. Forestillingen er skabt af Limfjordsteatret med hjælp fra mere end 100 frivillige, der har været med til at strikke, hækle og sy scenerne til et sanseligt og eventyrligt skovunivers. Børnene hører under forestillingen fortællinger fra naturen og nordisk mytologi, og de kan efter forestillingen gå på opdagelse i det bløde kunstneriske univers. I forløbets sidste uge skal børnene ud i den nærliggende natur med en naturvejleder, hvor de sammen går på opdagelse og undersøger skovens fortællinger og forvandling.

    Limfjordsteatrets kunst- og naturprojekt ‘Forvandling’ er støttet med 1,2 mio. kr. fra Nordea-fonden.

    Forestillingen ‘Forvandling’ spilles fra den 27.-30. september for de 0. -3. årige i salen (den gamle gymnastiksal) i Skolegade 4, Hjørring. Journalister og fotografer er velkomne – kontakt Christine Lund Jakobsen.

    Journalister og fotografer er også velkomne til at deltage på turene i naturen, som finder sted 4.-8. oktober – kontakt Christine Lund Jakobsen.

    Kontakt:

    Christine Lund Jakobsen, Konsulent, Konsulentafdelingen Børne-, Fritids-, og Undervisningsforvaltningen Hjørring kommune, e-mail: clj@hjoerring.dk mobil: 41223552

    Mai-britt Beith, formand for Børne-, Fritids- og Undervisningsudvalget Hjørring Kommune, e-mail: mai-britt.beith@hjoerring.dk, mobil: 41937722

    Kari Rune Jakobsen, Skole- og Dagtilbudschef for Børne-, Fritids og Undervisningsforvaltningen, Hjørring Kommune, e-mail: kari.rune.jakobsen@hjoerring.dk, mobil: 41223803

    Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/nyt-projekt-giver-hjorrings-yngste-born-flere-kunst–kultur–og-naturoplevelser-i-dagtilbud?releaseId=13631927

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **