Pressemeddelelse fra Escalate ApS
Det lyder måske voldsomt at nogle uger eller måneder, når man er seks år, kan være altafgørende for et menneskes livsforløb. Men det er de. Heldigvis kan man med små greb starte rigtig godt på sit skoleliv.
Her under er der otte gode råd til, hvordan du kan hjælpe dit barn til en god og tryg skolestart. Rådene er fra skoleleder på Hundested Skole Malene Nyenstad.
Ryd kalenderen i august og september for weekendaftaler. Også selvom arrangementerne har hovet sig op igennem en lang Coronatid. Giv dit barn mulighed for at være hjemme og slappe af. Dit barn har brug for ro til at fordøje alle de nye indtryk.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Rigtig god skolestart!
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/er-dit-barn-startet-i-skole-i-sidste-uge-her-er-otte-gode-rad-til-at-hjaelpe-dit-barn-den-forste-tid?releaseId=13628710
** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **








