Pressemeddelelse fra Astralis
Danny ‘zonic’ Sørensen:
– Game Awards er den mest prestigefyldte i gamingindustrien og bare det at blive nævnt ved siden af de største titler og events i verden er surrealistisk. Prisen kommer på et tidspunkt hvor vi som hold og organisationen har været i gennem en del, ligesom resten af verden. Men at få denne anerkendelse i 2020 betyder meget.
– Vi har introduceret en ny måde at spille spillet på, en større trup, har haft spillere på orlov og gjort stort set alting hjemmefra under pandemien. Men holdet er aldrig bukket under. Vi er forblevet på toppen og vundet tre turneringer. Det er en kæmpe præstation af spillerne og organisationen. Æren går til alle på holdet, der har kæmpet så hårdt for det her, men også folkene omkring os der har knoklet hele året.
– Vi har vundet en masse med Astralis, men føler mig stadig ydmyg, når jeg overrækkes en pris som denne. Alt jeg kan sige er tak til dem, der har stemt på mig. Jeg går ud fra mange af dem er de samme som hepper på os gennem sejrer og nederlag, og uden de mennesker ville alt det vi gør være meningsløst.
– Nu er det tid til at bevise, at vi er denne pris værdig. Og der er vel ingen bedre måde at gøre det på end at slå vinderen af “Årets Esportshold”, G2, senere i BLAST Premier. Vi kan snakke til folks ører falder af, men det er på serveren vi beviser, hvem de rigtige vindere er.
Den prisbelønnede træner og Counter-Strike holdet er i ilden mod G2 Esports ved BLAST Premier i dag, d. 11 december, kl 16:00.
Kontakt:
Director of Comms Steen Laursen tlf.: +4561438922 email: steen@astralisgroup.net
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/astralis-traener-vinder-stor-pris-ved-arets-storste-game-award-show?releaseId=13606205
** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **








