Pressemeddelelse fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Hvordan kan vi som borgere bringe vores erfaringer og viden i spil i forhold til Næstved kommunes udvikling? Hvert fjerde år overdrager vi ved kommunalvalg vores beslutningskompetence til de valgte politikere, men kan vi som borgere stole på, at dette sikrer det nødvendige ‘fodslag’ mellem befolkningens behov og det kommunale systems prioriteringer?
Metoder til bedre dialog
Ole Hansen og Niels Toft fra Foreningen ‘Levende Demokrati Næstved’ vil præsentere en række metoder, der kan fremme dialogen mellem borgere, politikere og administration. Det er for eksempel borgerbudgetter, dialogregler, borgerting, forbedrede offentlige høringer og borgerevalueringer.
Aftenens debat søger svar på spørgsmålene:
Hvordan kan du få en bedre kontakt med det kommunale system?
Hvordan kan kommunen inddrage borgerne i en ligeværdig dialog om Næstveds fremtid?
Hvordan kan vi finde ud af, om kommunale tiltag opleves relevante for borgerne?
Der er brug for eksperimenter og nytænkning, hvis kommunens store ambitioner om borgerinddragelse skal lykkes. Ideerne fra mødet sendes videre til Næstved Kommune.
Arrangementet finder sted tirsdag den 4. februar kl. 19.00-21.00 på Næstved Biblioteks Lille scene. Alle er velkomne. Det er gratis at deltage, og du skal ikke melde dig til.
Kontakt:
Bibliotekar Jesper Christensen tlf.: 5588 4158 email: jechr@naestved.dk
Bibliotekar, pressemedarbejder Lena Lund Olsen tlf.: 55884021 email: leols@naestved.dk
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/naestved-et-levende-demokrati?releaseId=13586879








