Pressemeddelelse fra Molslinjen A/S
Både samsinger og turister har nu mulighed for at kigge nærmere på Samsølinjens sejlplan for hele 2020. Det er en sejlplan, som vil vise kendte og stabile priser og flere afgange end i 2019.
“Vi har i år oplevet dage, hvor vi gerne ville have haft flere afgange for at kunne møde efterspørgslen”, forklarer Molslinjens kommercielle direktør, Jesper Skovgaard.
Derfor udstyres sejlplanen for 2020 med 78 ekstra afgange.
Mens afgangene bliver flere, så holdes priserne på kendt niveau.
“De danske øer har momentum lige nu. Der arbejdes på øget bosætning, og der er flere turister, som gerne vil holde ferie i Danmark. Den udvikling vil vi som færgeoperatør på Samsø selvfølgelig gerne støtte op om”, siger Jesper Skovgaard.
Sejlplan 2020 er tilgængelig på Samsølinjens hjemme side nu, og der kan altså bookes billetter til hele året
Kontakt:
PR- og kommunikationschef Jesper Maack tlf.: 20196215 email: jma@molslinjen.dk
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/flere-afgange-til-samso?releaseId=13582158








