Pressemeddelelse fra Aarhus Universitet: Science and Technology
I lyset af den heftige debat og kritik har DCA i forståelse med forfattergruppen bag rapporten “Okse- og kalvekøds klimapåvirkning gennem hele værdikæden sammenholdt med ernæringsaspekter i forskellige kostmønstre” besluttet at trække rapporten tilbage.
“I denne sag kan der stilles spørgsmål ved armslængden til erhvervsinteresser; bl.a. fordi erhvervspartnere har haft lejlighed til at give input og kommentarer under skrivning af rapport og pressemeddelelse. Det lever ikke op til de standarder, universitetet har omkring uafhængig forskning samt god forskningsskik – og forskningsformidling, og vi har derfor valgt at trække rapporten tilbage. Vi kan ikke leve med at sådanne forhold skaber tvivl i offentligheden om universitetets integritet, og der vil nu blive strammet op på procedurerne. Da rapporten ikke lever op til vores normale standarder om armslængde, leverer vi de bevilgede midler fra Kvægafgiftsfonden tilbage,” siger Niels Halberg, direktør i DCA.
“Vi står fortsat inde for den gennemførte forskning og dens resultater, selvom den ikke har levet op til armslængdeprincippet. Den bedste måde at imødegå faglig kritik på er, ved at internationale forskere nu gennemgår metoder og resultater via peer review”, siger Niels Halberg.
Kontakt:
For yderligere informationer kontakt:
Direktør for DCA Niels Halberg
niels.halberg@dca.au.dk
Tlf: 87158037
Mobil: 29630093
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/dca-traekker-oksekodsrapport-tilbage?releaseId=13578493








