Pressemeddelelse fra Guldborgsund Kommune
Politikken vil være i offentlig høring frem til torsdag den 8. august 2019 kl. 12:00. Med inputs fra borgere og andre samarbejdspartnere vil vi tilrette politikken, inden den bliver endeligt vedtaget af Byrådet. Der er i politikken udvalgt en række indsatser for folkeoplysningen, som vi især ønsker at sætte fokus på i politikkens arbejdsperiode.
Lene Madegaard formand for Folkeoplysningsudvalget udtaler:
“Vi er i Folkeoplysningsudvalget meget tilfredse med det stykke arbejde der med hjælp fra en række foreninger og interesseorganisationer er blevet til første udkast af den nye Folkeoplysningspolitik. En politik hvor vi især har arbejdet med, at være mere handlingsorienteret og få konkretiseret en række konkrete indsatser som der skal arbejdes med i den kommende periode. Folkeoplysningspolitikken bliver nu sendt i offentlig høring. Vi ser frem til i de kommende år, at kunne benytte Folkeoplysningspolitikken konstruktivt til at fremme folkeoplysningsområdet i Guldborgsund Kommune.”
DINE MULIGHEDER
Hvis du har bemærkninger til Folkeoplysningspolitikken, har du flere muligheder.
Du kan sende en mail til tbf@guldborgsund.dk eller et brev til
Guldborgsund Kommune Center for Borger & Branding Fritid Parkvej 37 4800 Nykøbing F.
Mærk kuverten “Folkeoplysningspolitik”
Kontaktperson
Eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Formand for Folkeoplysningsudvalget
Lene Madegaard
Tlf: 20 26 71 92
Link til folkeoplysningspolitikken:
Kontakt:
Kontaktperson
Eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Formand for Folkeoplysningsudvalget
Lene Madegaard
Tlf: 20 26 71 92
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/folkeoplysningspolitik-i-horing?releaseId=13576369








