Pressemeddelelse fra Niras A/S
Forurening fra en maskinstation betyder, at Region Midtjylland har fået undersøgt, om grundvandet ved Malling i Østjylland er i fare for at blive forurenet med pesticider. Ved hjælp af en elektromagnetisk metode, der udsender og opfanger elektriske bølger, fandt regionen ud af, at der er et tykt lag ler mellem forureningen og et stort grundvandsmagasin.
Det var et held, fordi det dybtliggende grundvandsmagasin ved Malling forsyner flere vandværker i Aarhus-området med drikkevand. Takket være de nye undersøgelser og det beskyttende lerdække kunne regionen konkludere, at der ikke er risiko for alvorlig forurening af grundvandsmagasinet inden for de næste 100 år.
“Den nye metode, der har undersøgt forholdene ved Malling, kaldes tTEM. Det er en effektiv måde for os at indsamle geofysiske data om undergrundens sammensætning. En så detaljeret kortlægning af geologien kan de andre landbaserede metoder ikke levere lige så hurtigt,” siger Søren Bjørn, som er specialist i geofysiske undersøgelser i NIRAS.
Et magnetfelt som anhænger
Metoden fungerer ved, at en firehjulet crossmotorcykel trækker to slæder efter sig, mens den kører henover det areal, hvor jorden skal undersøges. På første slæde er en senderspole, som genererer et elektromagnetisk felt, som bliver sendt ned igennem jorden. Den anden slæde bærer en modtagerspole, der måler om det elektromagnetiske signal, som senderen har sendt i jorden, er stærkt eller svagt. Hvis signalet er stærkt, viser det, at der er ler i jorden, hvorimod et svagt signal viser, at der er sand i jorden. Det skyldes, at ler bedre leder strøm, end sand gør.
.
Kontakt:
Projektleder Søren Rygaard Lenschow tlf.: 2321 5487 email: SRL@niras.dk
Søren Bjørn tlf.: 6039 4473 email: SBJ@niras.dk
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/korende-magnetfelt-undersoger-grundvand-for-pesticid-trussel?releaseId=13567672








