PRM / Stuen vs. 2. sal: Spar 2.376 kr. på din indboforsikring

    Pressemeddelelse fra Mikonomi.dk

    Det er billigere at købe en ejerlejlighed i stuen end på 2. sal. Dog vil en indboforsikring oftest også være dyrere i en stuelejlighed, da risikoen for indbrud er højere. I en ny undersøgelse, foretaget af Mikonomi.dk, konkluderes det, at der i gennemsnit er en prisforskel på 396 kr. om året på indboforsikringen. Ifølge en undersøgelse fra Bolius og EDC bor vi danskere i gennemsnit i vores lejlighed i seks år. Dette betyder, at du kan spare 2.376 kr. på din indboforsikring i din tid i lejligheden, hvis du vælger at bo på 2. sal fremfor i stuen.

    Dobbelt så stor prisforskel i Københavns Kommune

    Den gennemsnitlige prisforskel på en indboforsikring, henholdsvis i stuen og på 2. sal, lyder på 396 kr. om året blandt de undersøgte kommuner. I Københavns Kommune er denne prisforskel dog næsten dobbelt så stor. Bor du i centrum af København, kan du regne med at spare hele 779 kr. på din indboforsikring, hvis du bor på 2. sal.

    I følgende tabel kan du se de fem kommuner, hvor prisforskellen er størst.

    Kommune

    Gennemsnitlig prisforskel

    Gennemsnitspris for stuelejlighed

    Gennemsnitspris for lejlighed på 2. sal

    København

    kr 779

    kr 3.245

    kr 2.466

    Gladsaxe

    kr 519

    kr 2.888

    kr 2.369

    Rødovre

    kr 519

    kr 2.907

    kr 2.388

    Frederiksberg

    kr 515

    kr 2.812

    kr 2.297

    Hvidovre

    kr 511

    kr 2.858

    kr 2.347

    * Se de resterende tal her.

    Minimal prisforskel i Ringsted, Struer og Skive Kommune

    I fire ud af de 59 undersøgte kommuner er forskellen på under 300 kr. om året, og der er derfor en minimal prisforskel sammenlignet med eksempelvis København, Gladsaxe og Rødovre Kommune. I Ringsted Kommune er forskellen på indboforsikringens pris kun 247 kr. om året, hvorimod den i Gladsaxe Kommune for eksempel er 519 kr.

    I nedenstående tabel kan du se de fem kommuner med den mindste prisforskel.

    Kommune

    Gennemsnitlig prisforskel

    Gennemsnitspris for stuelejlighed

    Gennemsnitspris for lejlighed på 2. sal

    Ringsted

    kr 247

    kr 1.568

    kr 1.320

    Struer

    kr 281

    kr 1.742

    kr 1.461

    Skive

    kr 292

    kr 1.786

    kr 1.494

    Svendborg

    kr 299

    kr 1.837

    kr 1.538

    Hjørring

    kr 302

    kr 1.850

    kr 1.548

    * Se de resterende tal her.

    Sådan er undersøgelsen lavet

    Der er taget udgangspunkt i de kommuner, hvor mere end 20% af boligerne består af lejligheder. Der er ydermere fokus på adresser med postnummer i centrum af kommunerne. De forskellige priser på indboforsikringerne er derudover indhentet gennem henholdsvis Gjensidige Forsikring, Alm. Brand Forsikring og NEM Forsikring.

    Du kan læse mere om undersøgelsens fremgangsmåde samt se priserne på en indboforsikring i de 59 undersøgte kommuner her.

    Kontakt:

    Kommunikationsansvarlig Camilla Kruuse tlf.: +45 38 41 03 08 email: ck@mikonomi.dk

    Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/stuen-vs-2-sal-spar-2376-kr-pa-din-indboforsikring?releaseId=13564937