Pressemeddelelse fra If Skadeforsikring
Fra en af Danmarks største skadedyrsbekæmpere, Anticimex, er meldingen, at der de seneste år har været en markant vækst i antallet af sager med væggelus på både hoteller og hos private i Danmark. Udviklingen er gået fra nogle få henvendelser om måneden til flere om ugen.
Forsikringsselskabet If samarbejder med Anticimex, når kunderne har oplevet angreb af væggelus i boligen. Hos If mærker man også en stigning i anmeldelserne.
– Stigningen skyldes især, at folk rejser meget mere i dag end tidligere. Risikoen for at få væggelus med hjem er til stede alle vegne – også på de pæne hoteller. Og de er lige udbredt i Europa som i andre dele af verden, for det er os mennesker, der fragter dem rundt, forklarer Birgitte Ringbæk, informationschef i If.
Undersøg feriestedet og forsikringen
– Hvis du vil undgå væggelus på dine rejser, så sørg gerne for at læse om det pågældende hotel eller feriested, inden du booker. Tjek andre gæsters anmeldelser på nettet og om de har oplevet problemer med væggelus. Det engelske ord er bed bugs, forklarer Birgitte Ringbæk fra If.
Får man ikke hurtigt bugt med de små væggelus, kan en fuld behandling af hjemmet løbe op i 50.000 kroner. Det er langt fra alle forsikringsselskaber, der dækker denne udgift. Det anbefaler If, at man tjekker op på.
– Væggelus er først de seneste 5-10 år blevet et problem herhjemme. Derfor tager mange hus- eller indboforsikringer fortsat ikke højde for disse skadedyr. Vores anbefaling er helt klart, at danskere, der skal ud at rejse, udover en god rejseforsikring, tjekker om deres forsikring dækker behandling og rengøring mod væggelus, siger hun.
Væggelusene kommer typisk med hjem fra ferien ved at være endt i kufferter, tasker eller tøj på feriestedet. Herfra spreder de sig ud i hjemmet og gemmer sig, hvor mennesker og dyr opholder sig. Så kommer de frem og suger blod, når de har brug for at spise. Væggelusen er i virkeligheden en lille blodsugende tæge.
Sådan minimerer du risikoen for væggelus på ferien
Kilde: If og Anticimex |
Kontakt:
Informationschef Birgitte Ringbæk tlf.: 3687 4183 / 6120 5009 email: birgitte.ringbaek@if.dk
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/disse-hotelvaner-kan-give-en-ubehagelig-og-dyr-overraskelse?releaseId=13562547








