PRM / MP Pension investerer 75 mio. i grønne batterier

    Pressemeddelelse fra MP Pension

    “Nilar udvikler og producerer batteriløsninger, der er effektive, miljømæssigt fordelagtige og fuldt ud genanvendelige. Derfor gavner de 75 mio. kr., som vi har investeret, vores miljø og dermed vores medlemmer”, udtaler Jens Munch Holst, der er administrerende direktør i MP Pension.

    Da Nilar er konkurrencedygtig på pris, ydeevne og sikkerhed, har det skabt en stigende efterspørgsel på Nilars batteriløsninger. Investeringen fra MP Pension skal derfor bruges til at øge kapaciteten på Nilars fabrik i Gävle i Sverige og til at udvikle nye produkter og løsninger.

    P.t. har MP Pension i alt grønne og klimavenlige investeringer for ca. 2,6 mia. kr. Ved udgangen af 2016 var det samlede tal 2,1 mia. kr.

    MP Pensions fokus på klimaet er uddybet i klimarapporten Max 2°. Rapporten kan hentes her: www.mppension.dk/publikationer

    MP Pension er en medlemsejet pensionskasse for mere end 120.000 magistre, gymnasielærere og psykologer.

    Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her:
    https://via.ritzau.dk/release?releaseId=10896135

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **