Pressemeddelelse fra Professionshøjskolen Metropol
Med en ny bevilling på 7,8 mio. kr. fra Sundhedsstyrelsen etablerer foreningen Børn, Unge & Sorg nu et nyt Nationalt Sorgcenter – det første af sin art i Danmark. Det sker i et tæt samarbejde med bl.a. Metropol, der nu går i gang med at udvikle et modulbaseret efteruddannelsesforløb, der skal give sygeplejersker bedre viden om, hvordan sorg rammer efterladte, når nære pårørende dør. Uddannelsen skal styrke sygeplejerskernes teoretiske og praktiske viden, så de er bedre i stand til at hjælpe de efterladte til bedre sorgbearbejdelse og forebygge komplicerede sorgforløb.
Lene Sørensen, uddannelseskonsulent på Metropol, siger:
“Sygeplejersker står med en vanskelig opgave, når de skal hjælpe børn, partnere eller andre pårørende, når en nærtstående person dør. De efterladte kan havne i komplicerede sorgforløb, der forhindrer dem i at komme videre, og som kan gøre det umuligt at fungere både i deres uddannelse, på jobbet eller socialt. Her kan sygeplejesker spille en afgørende rolle ved at hjælpe de efterladte i gang med sorgbearbejdelsen. Den nye efteruddannelse, vi har klar til efteråret 2017, bygger på forskningsbaseret viden om, hvordan det gøres bedst, så sygeplejerskerne bliver rustet til at spotte de risikofaktorer og symptomer, der gør forskellen mellem normal sorg og kompliceret sorg.”
Brug for oprustning på sorgområdet
Fra 2018 indfører WHO ‘kompliceret sorg’ som officiel diagnose, hvilket stiller krav til udviklingen af klinikske retningslinjer for diagnosticering og behandling. Det nye Nationale Sorgcenter skal samle viden om sorg og sorgarbejde generelt – men i særdeleshed om forebyggelse, risikofaktorer, tidlig opsporing og behandling af kompliceret sorg på tværs af aldersgrupper og sikre en systematisk efteruddannelsesindsats over for alle relevante faggrupper i sundhedsvæsenet, herunder sygeplejersker, læger og psykologer.
Metropols uddannelse vil trække på undervisere fra Børn, Unge og Sorg, der er landets førende sorgrådgivningstilbud.
Preben Engelbrekt, direktør i Børn, Unge og Sorg, siger:
“Der er i den grad brug for en seriøs oprustning på sorgområdet. Det viser forskningen, og vi ved det fra 16 års erfaring som rådgivningscenter for sorgramte. Vi får dagligt øjenvidneberetninger fra familier, børn og unge om de barrierer, man støder på, når livet bliver ødelagt af sorg. Derfor skal beslutningstagere og fagprofessionelle på tværs af sektorer være langt bedre opdateret på den nyeste viden om sorg og behandling. Metropol har solid erfaring og de helt rigtige kompetencer på området, og det nye uddannelsesforløb bliver central i den samlede indsats.”
Om Det Nationale Sorgcenter
Det Nationale Sorgcenter er etableret for at:
- Indsamle, systematisere og sikre en fast forankret vidensspredning og formidling i både regioner, kommuner og hos privatpraktiserende behandlere til gavn for rådgivning og behandling af mennesker med kompliceret sorg og deres familier
- at styrke og koordinere forskning i forhold til udviklingen af konkrete evidensbaserede behandlingsmetoder på sorgområdet
- at tilbyde behandling af høj professionel kvalitet til mennesker, hvor sorgen, efter at have mistet, er på vej til at hindre et normalt hverdagsliv
Link:
Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her:
https://via.ritzau.dk/release?releaseId=8907765
** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **









