PRM / Efterskoler skal få unge på erhvervsuddannelser

    Pressemeddelelse fra Odsherreds Efterskole

    Initiativet er kommet i stand gennem et tæt samarbejde mellem Odsherred Efterskole og Nordvestsjællands Erhvervsskole.

    Efterskoleforstander Tom Hagedorn ser gode muligheder for at styrke dansk erhvervslivs konkurrenceevne ved at kombinere efterskolens særlige ånd med erhvervsskolernes fokus på innovation.

    Et flertal i folketinget vil åbne op for en forsøgsordning, der kan bruge efterskolerne til at øge søgningen til erhvervsuddannelserne. Uddannelseschef på Nordvestsjællands Erhvervsskole Vibeke Pakkenberg kvitterer for den politiske opbakning og ser frem imod en justering af loven, så 10 klasse på efterskole får samme mulighed, som folkeskolens 10 klasse allerede har.

    Undervisningsminister Ellen Trane Nørby (V) er blevet bedt om at svare på, hvorfor en sådan forsøgsordning endnu ikke er mulig. Mattias Tesfaye (S) forventer umiddelbart, at folketinget kan vedtage ordningen, sådan at landets efterskoler og erhvervsskoler fra 2017 kan integrere 10 klasse med erhvervsskolernes grundforløb.

    Kildefortegnelse
    :

    Initiativtagere

    Vibeke Pakkenberg, uddannelseschef Nordvestsjællands Erhvervsskole tlf. 24 26 71 51.

    Tom Hagedorn, forstander Odsherred Efterskole tlf. 40 43 58 75.

    De politiske partier

    Mattias Tesfaye (S) tlf. 61 62 44 48.

    Merete Riisager (LA) tlf. 61 62 50 94.

    Marlene Harpsøe (DF) tlf. 33 37 51 15.

    Arbejdsmarkedets parter

    Læs hele pressemeddelelsen på Ritzau Info her:
    https://www.ritzauinfo.dk/release?releaseId=6033376

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **