PRM / Rekord i antal skoleelever til DM i Skills 2016

    Pressemeddelelse fra SkillsDenmark

    Så når DM i Skills 2016 afvikles i Messe C i Fredericia 4. til 6. februar, er det ikke kun de cirka 300 erhvervsskoleelever fra 36 konkurrencefag, der er i kamp.

    Det er 8.-klasses-elever, der har kvalificeret de i alt 80 skoleklasser til finalen i Skills Stafet fredag den 5. februar.

    – Så mange skoleklasser til Skills Stafetten er rekord, siger SkillsDenmarks formand, Jesper Juul Sørensen.


    Under kyndig ledelse af TV-værten Jacob Riising kæmper hold på tre fra hver skoleklasse, mens klassekammeraterne hepper. Det gælder om på tid at løse fire-fem praktiske opgaver.

    Holdene skal være sammensat af både piger og drenge.

    De 80 finale-klasser er fundet regionalt via Skills Stafetter arrangeret på skolerne, ved bymesterskaber eller under introdage på landets erhvervsskoler i løbet af sidste år. Skills Stafetten er nu så udbredt et fænomen, at mere end 45.000 8.-klasseselever fik en sådan oplevelse i løbet af 2015. Det er over 70 procent af hele denne ungdomsårgang.

    – Ideen med DM i Skills er at vise de unge og deres forældre, at der er fremtid og spændende udfordringer i en erhvervsuddannelse, siger Jesper Juul Sørensen, formand for SkillsDenmark.

    SkillsDenmark forventer også mange skolelelever blandt de mere end 50.000 tilskuere, der ventes at besøge DM. Adskillige kommuner sender elever fra 8.-, 9.- og 10.- klasser med bus mod Fredericia – alene fra Aarhus afgår 22 busser med i alt 1.047 elever, fra Trekantområdet ventes 6. – 7000 elever.

    – Til DM møder de de ypperste elever fra en lang række erhvervsuddannelser mens de er i aktion. Og til Skills Stafetten og på “prøv-og-mærk-“standene kan skoleeleverne selv få hovedet og hænderne i sving, siger Jesper Juul Sørensen.

    Til DM i 2015 var tilskuertallet 68.000.

    SkillsDenmark er en non-profit organisation støttet af Undervisningsministeriet, arbejdsmarkedets parter, virksomheder og fonde. Gennem konkurrencerne DM i Skills, EuroSkills og WorldSkills arbejder vi for at øge opmærksomheden på erhvervsuddannelserne.

    Foto til fri afbenyttelse fra Skills Stafetten under DM i 2015 kan downloades her:

    https://www.flickr.com/photos/skillsdenmark/16056764930/in/album-72157649801011559/lightbox/

    Kreditering: skovdal.dk

    Et kort, der viser, hvor deltagerne i DM for erhvervsskoleelever kommer fra, findes her:

    https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z6jnAD-ww2qk.kE7evtD18oBM

    Kontaktinfo på den enkelte deltager fås hos SkillsDenmark, ved henvendelse til
    Peter Skautrup
    ps@skillsdenmark.dk

    Læs hele pressemeddelelsen på Ritzau Info her:
    https://www.ritzauinfo.dk/release?releaseId=5341766

    ** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **