Pressemeddelelse fra Dansk Håndbold Forbund
Landstræner Klavs Bruun Jørgensen modtog i dag afbud fra Lærke Møller oven på den skade, hun fik i gårsdagens Boxer Dameliga-kamp. Skadens omfang kendes endnu ikke, men Klavs Bruun Jørgensen er naturligvis ærgerlig på både spillerens og landsholdets vegne:
“Det er sindssygt ærgerligt for Lærke, og det er selvfølgelig også ærgerligt, at vi må undvære hende. Til sidste samling, hvor vi havde fokus på 5-1 forsvaret, var hun rigtig stærk, og samtidig er hun også god i angrebsspillet og meget gennembrudsstærk,” indleder landstræneren og fortæller også, hvorfor der ikke bliver udtaget en erstatning:
“Som det ser ud lige nu, har vi kun kampe og ingen træning i Makedonien. Uden træning vil det være alt for svært for en helt ny spiller at skulle gå ind og dække i forsvaret, som jeg gerne vil have det. Det er simpelthen ikke rimeligt at kaste en ny spiller direkte i kamp,” slutter Klavs Bruun Jørgensen.
Læs hele pressemeddelelsen på Ritzau Info her:
https://www.ritzauinfo.dk/release?releaseId=4513008
** Ovenstående pressemeddelelse er videreformidlet af Ritzau på vegne af tredjepart. Ritzau er derfor ikke ansvarlig for indholdet **








