Videoen falder ikke i god jord hos Johanne Schmidt Nielsen fra Enhedslisten. På Facebook skriver hun, at det må kunne gøres lidt bedre.
Tilmeld dig nyhedsbrevet fra localeyes.dk - få breaking news og en daglig oversigtJeg tror ikke det er en joke. Jeg tror helt seriøst, at den her video er lavet af folketinget. Hvad var det nu Nyrup sagde: Kan vi ikke gøre det lidt bedre?, skriver Johanne Schmidt-Nielsen på sin Facebook-profil.
I videoen optræder en tegneseriefigur, Voteman. Han truer med tørre tæsk hvis du ikke går ned og stemmer til Europa-parlamentsvalget.
Voteman får en opringning imens han er ved, at få et blowjob af flere piger.
Voteman vi har brug for dig, siger stemmen i telefonen og Voteman springer op af sengen og kommer Europa-parlamentsvalget til undsætning.
Tilmeld dig nyhedsbrevet fra localeyes.dk - få breaking news og en daglig oversigtHan jager sofastemmerne ud af deres senge, også selvom de er i gang med lagen-gymnastik. Han truer dem med tæsk hvis de ikke stemmer.
Videoen er lagt op på Youtube af Folketinget.