Italienske myndigheder har beslaglagt 644 kilo kokain, der var pakket ind og gemt i sække med kaffe fra Honduras.

Andelen af kokain er en af de største beslaglæggelser, som politiet har gjort i det sydeuropæiske land de seneste år, oplyser de italienske myndigheder i en pressemeddelelse onsdag.

Ved du noget? Fortæl det til redaktionen

Politiet estimerer, at narkoen anslås at have en gadeværdi på omkring 130 millioner euro.


Beslaglæggelsen fandt sted 15. januar ved havnen i byen Livorno.


Kokainen var pakket i 582 blokke, som var gemt i kaffesækkene. De lå i en container på et skib, som sejlede under portugisisk flag.


Containeren er angiveligt oprindeligt fra Puerto Cortes, der er en by i det nordlige Honduras. Den blev flyttet i Costa Rica i Mellemamerika over til et andet skib, som havde kurs mod Spanien.


Havnebyen Algeciras i Spanien var den sidste havn, som skibet lagde til i, før det anløb Italien, hvor myndighederne fik fingre i det kriminelle gods.


Sidste år beslaglagde myndighederne i Italien 308 kilo kokain, og i 2016 var der tale om 253 kilo, fremgår det af pressemeddelelsen.


Foto/video: Guardia di Finanza

/ritzau/AP