Sevilla dedikerer sejr til fans efter gelænder-kollaps

    Det gik vildt for sig, da Simon Kjærs holdkammerat Ever Banega lørdag på udebane bragte Sevilla foran 2-0 mod Eibar på et straffespark.

    Så vildt, at gelænderet, der adskilte de medrejsende Sevilla-fans bag målet fra banen, kollapsede, med det resultat at adskillige personer faldt ned.

    Kampen blev efterfølgende stoppet i otte minutter. Heldigvis var faldet ikke så langt, men otte Sevilla-fans måtte alligevel køres til et nærliggende hospital med mindre skader.

    Episoden fik efterfølgende Sevilla til at dedikere sejren, der endte med at være på 3-1, til de tilskadekomne tilhængere.

    – Tre mål og tre point på Ipurua (Eibars hjemmebane, red.). Sejren er dedikeret til vores fans, der kom til skade i ulykken på tilskuerpladserne. Vi håber, at de kommer sig hurtigt, skriver klubben på Twitter.

    Sevilla har med lørdagens sejr vundet tre kampe i træk i Primera Division. Holdet ligger efter syv kampe på tredjepladsen i den bedste spanske række med kun et enkelt point op til Real Madrid og Barcelona.

    /ritzau/