Flere mennesker er fredag eftermiddag såret i en voldsepisode i en bus i byen Lübeck i det nordlige Tyskland.
Ifølge regionalavisen Lübecker Nachrichten stak en mand flere mennesker med en kniv.
Avisen skriver, at der ifølge de foreløbige oplysninger er to alvorligt sårede personer og 12 lettere sårede. Antallet af sårede er ikke officielt bekræftet.
Politiet oplyser til Lübecker Nachrichten, at der er flere lettere sårede, men ingen dødsofre.
Den formodede gerningsmand er ifølge avisen pågrebet af politiet, der er rykket ud i stort tal. Ifølge avisens oplysninger er den anholdte mand midt i 30’erne og fra Iran.
Et øjenvidne oplyser, at bussen var fuld af passagerer, da en mand pludselig trak et våben op af en taske og begyndte at angribe andre passagerer. Et andet øjenvidne beskriver over for avisen våbnet som en køkkenkniv.
Buschaufføren stoppede omgående bussen og åbnede dørene, så de øvrige passagerer kunne flygte, siger det ene af øjenvidnerne til Lübecker Nachrichten.
Tilfældigvis var en af politiets patruljevogne i nærheden og bemærkede episoden, hvorpå gerningsmanden blev anholdt, fortæller øjenvidnet.
Angrebet fandt sted i bydelen Kücknitz i Lübeck. Politiet har afspærret dele af kvarteret.
/ritzau/











