Kulturminister Mette Bock (LA) opgiver ikke et salg af TV2, selv om Dansk Folkepartis formand, Kristian Thulesen Dahl, i Jyllands-Posten fredag siger, at det ikke kommer til at ske.
– Jeg har hørt, at Thulesen Dahl endnu ikke har hørt overbevisende argumenter, og vi har faktisk ikke haft det møde, hvor vi har skullet fremlægge det, som vi har arbejdet med i over et år.
– Også sammen med EU-Kommissionen for at få det strikket sammen på en rigtig god måde, siger Bock fredag morgen til TV2 News.
Regeringen ønsker i første omgang at sælge 40 procent af TV2, fordi tv-stationen ifølge regeringen har brug for input fra nye medejere på et mediemarked i hastig forandring. Blandt andet grundet ny teknologi.
– Det er ærgerligt for TV2 som virksomhed, men det er først og fremmest ærgerligt for borgerne, siger Mette Bock om DF’s udmelding.
– Man skal som politikere ikke kun tænke til i morgen eller i overmorgen eller til næste valg. Jeg synes også, at man har en forpligtelse til at tænke fem og ti år frem, siger Mette Bock.
Forhandlingerne mellem regeringen og DF om et nyt medieforlig fortsætter fredag. Ministeren håber på en aftale inden sommerferien.
/ritzau/











