Flere personer dræbt under jordskælv i Japan

    Mindst to personer er døde og 41 såret, efter et kraftigt jordskælv har ramt byen Osaka i Japan mandag morgen lokal tid.

    Det oplyser Japans katastrofemyndigheder.

    Jordskælvet havde en beregnet størrelse på 6,1.

    Ifølge japansk stats-tv er ofrene en 80-årig mand og en niårig pige, der blev dræbt, da flere vægge styrtede sammen.

    Landets premierminister Shinzo Abe siger, at indbyggernes sikkerhed har førsteprioritet, og at regeringen er ved at følge op på skaderne.

    Jordskælvet fandt sted omkring klokken otte, da mange japanere var på vej på arbejde. Oprindeligt blev skælvet målt til en beregnet størrelse på 5,9. Det er senere blevet hævet til 6,1.

    Ved en beregnet størrelse på seks kan rystelserne mærkes, og bygninger kan tage betydeligt skade.

    Mere end 170.000 mennesker er fortsat uden strøm, oplyser regionens største elselskab. Derudover er den offentlige transport i byen sat ud af drift.

    Tv-billeder fra Japans andenstørste by viser nedfaldne murbrokker i gaderne, ødelagt inventar i butikker og et hus i brand.

    19-årige Kate Kilpatrick fra USA er i Japan for første gang. Hun overnattede på et hotel i byen, da jordskælvet vækkede hende.

    – Vi sov, men jordskælvet vækkede os med det samme. Det var så skræmmende, fordi det er første gang, jeg oplever et jordskælv (…) Hele området rystede helt voldsomt, siger hun.

    /ritzau/AFP