En ny betalingsapp ved navn MyMonii Pay giver børn fra 7 til 13 år mulighed for at betale med mobilen i butikker.
App’en er udviklet i samarbejde med Nets, der står bag Dankort. Teknologien er den samme som Dankort på mobilen.
Det er i den forbindelse vigtigt, at der er mulighed for meget forældrekontrol, mener seniorøkonom ved Forbrugerrådet Tænk Troels Holmberg.
– Udbyderne bør sørge for, at forældre kan begrænse barnets forbrug og overvåge det.
Børnene kan med app’en ikke bruger flere penge, end hvad de har sparet op. Desuden er der et dagligt maksforbrug på 1000 kroner. Der skal bruges en kode, hvis beløbet overstiger 350 kroner.
Forældre kan via deres egen telefon følge barnets forbrug og sætte en forbrugsgrænse mellem 0 og 1000 kroner.
Ifølge Troels Holmberg er aldersgrænsen ved app’en sat meget lavt.
– Det er individuelt, hvornår det enkelte barn er modent nok til digitale penge. Jeg ville ikke selv udstyre et syvårigt barn med et betalingsinstrument, siger han.
“MyMonii” har indtil nu været en lommepenge-app, hvor forældre kunne overføre et fast beløb til børnene eller oprette opgaver med belønninger.
Flere end 45.000 familier anvender ifølge firmaet MyMonii app’en, der netop har introduceret betalingsfunktionen “MyMonii Pay”.
Ifølge Troels Holmberg kan app’en føre til et øget forbrug hos børnene, fordi de har mobilen – og dermed betalingsmuligheden – ved hånden konstant.
/ritzau/











