Seks civile dræbt under uroligheder i DRCongo

    Seks civile blev lørdag bekræftet dræbt under angreb i den nordøstlige del af Den Demokratiske Republik Congo (DRCongo).

    Det oplyser lokale myndigheder.

    Mindst 130 mennesker har mistet livet, siden volden brød ud i området i december.

    Adskillige er blevet dræbt i sammenstød mellem kvæghyrder og landmænd, der længe har bekriget hinanden i kampen om jordarealer.

    – Gerningsmændene angreb lokationer i Penyi, de Dz’lo og Mbachulu. Indtil videre har vi fundet seks dræbte og adskillige sårede, siger Mande Lonema, talsmand for Walendu-distriktet.

    Angrebene fandt sted i Ituri-provinsen, der længe har været præget af voldelige sammenstød. Angrebene begyndte torsdag og fortsatte fredag og lørdag.

    Lokale indbyggere siger til nyhedsbureauet AFP, at hæren i DRCongo har indgået en aftale med angrebsmændene. Det bliver dog afvist af hæren.

    – Dette er falske beskyldninger. Vi er en professionel hær. Vi går i offensiven alle steder, hvor der er en fjende, siger Jules Ngongo, hærens talsmand i Ituri.

    Ifølge FN er omkring 57.000 mennesker flygtet, efter at volden brød ud i området i december. Mange af dem er flygtet til nabolandet Uganda.

    /ritzau/AFP