Southampton fyrer manageren efter sløj periode

    Premier League-klubben Southampton har fyret manager Mauricio Pellegrino efter en sløj periode med skuffende resultater i den bedste engelske række.

    Det skriver klubben mandag på sin hjemmeside, hvor det også fremgår, at to assistenter til Pellegrino har fået sparket af den nedrykningstruede klub.

    – Klubben ansætter et nyt trænerteam så hurtigt som muligt. Søgningen efter en erstatning er allerede i gang, skriver klubben.

    Danske Pierre-Emile Højbjerg skal dermed have en ny manager. Højbjerg har ellers fået mere spilletid i de seneste måneder efter en skidt start på sæsonen.

    Så sent som i lørdagens nederlag til Newcastle fik Højbjerg 90 minutter for Southampton.

    46-årige Pellegrino blev ansat som manager i juni 2017 og nåede dermed ikke en hel sæson i spidsen for Southampton.

    Men resultaterne har ikke været prangende. I Premier League ligger holdet på 17.-pladsen, og der er kun et enkelt point ned til nedrykningsstregen.

    Det er blot blevet til én sejr i de 17 seneste Premier League-kampe for Southampton.

    /ritzau/