Dansk herredouble taber klart i India Open-finale

    Herredoublen med Kim Astrup og Anders Skaarup Rasmussen formåede søndag ikke at gøre mixeddoublen kunsten efter og vinde finalen i badmintonturneringen India Open.

    På den anden side af nettet stod det indonesiske par Marcus Fernaldi Gideon og Kevin Sanjaya Sukamuljo.

    De rangerer som nummer et på verdensranglisten i herredouble, mens Danmarks tredjebedste par ligger på 14.-pladsen.

    Niveauforskellen var tydelig i kampen, der gik én vej fra start. Indoneserne vandt først sæt med 21-14.

    I andet sæt fik danskerne kontakt ved 10-11, før verdens bedste par sikkert trak fra, vandt det 21-16 og dermed tog deres femte turneringssejr i træk.

    Med sejren følger en præmiecheck på 27.650 dollar (cirka 165.000 kroner).

    Det danske par høster omkring det halve for andenpladsen i turneringen.

    De største badmintonturneringer blev inden nytår kaldt for Super Series-turneringer, men de hedder nu World Tour-turneringer.

    De er inddelt i forskellige kategorier, og turneringen i Indien er en såkaldt World Tour Super 500-turnering, der er det fjerdehøjeste niveau.

    Tidligere søndag vandt Mathias Christiansen og Christinna Pedersen finalen i mixeddouble med 21-14, 21-15 over et indonesisk par.

    /ritzau/