Lyngby-spillere kræver løn senest tirsdag

    Spillerforeningen har fredag sendt et påkrav til konkurstruede Lyngby Boldklub.

    Senest på tirsdag skal superligaklubben udbetale løn for januar til spillerne, skriver Spillerforeningen i en pressemeddelelse.

    Hvis ikke lønnen udbetales, så kan spillerne fra og med onsdag ophæve deres kontrakter og forhandle med andre klubber, forklares det videre.

    – Det er selvfølgelig kedeligt, at det er kommet hertil, men ved at sende et påkrav til Lyngby Boldklub sikrer vi, at spillerne kan agere, hvis der ikke kommer en løsning.

    – Vi er fortsat i dialog med klubbens ledelse og håber selvfølgelig, at deres bestræbelser på at finde en ny ejer bliver realiseret, siger direktør i Spillerforeningen Mads Øland.

    Lyngbys bestyrelsesformand, Torben Jensen, har de seneste dage været i dialog med flere investorer omkring en overtagelse af superligaklubben.

    Da der endnu ikke var fundet en løsning 31. januar, opsagde Lyngby alle funktionæransatte i klubben. Samtidig var der heller ingen løn til spillere og trænerstab.

    Skulle det ende med en konkurs, vil det være den anden i dette årtusind for Lyngby, der gik konkurs i december 2001. Dengang blev klubben tvangsnedrykket til Danmarksserien med virkning fra sommeren 2002.

    Fem år senere kom klubben tilbage i den bedste række, og efter en række år med både op- og nedrykninger vendte klubben i sidste sæson tilbage med et brag.

    Lyngby vandt som oprykker DM-bronze, og i denne sæson nåede klubben frem til tredje kvalifikationsrunde i Europa League.

    I Alka Superligaen i den igangværende sæson ligger Lyngby før forårssæsonen på en 12.-plads blandt de 14 hold.

    /ritzau/