Fire er dræbt i angreb på nødhjælpslastbiler i Nigeria

    Fire personer er dræbt i et angreb på en gruppe nødhjælpslastbiler lørdag i Nigeria.

    Det oplyser en talskvinde for FN’s Fødevareprogram (WFP) søndag. Den humanitære organisation bekæmper sult globalt.

    Angrebet fandt sted i staten Borno i den nordøstlige del af Nigeria, hvor den islamistiske bevægelse Boko Haram i næsten ni år har stået bag adskillige væbnede angreb.

    De mange års uroligheder og kampe mellem militæret og Boko Haram har haft katastrofale følger for befolkningen i regionen.

    FN betegner det som en af verdens værste humanitære kriser, hvor over otte millioner mennesker har behov for assistance for at overleve.

    Lastbilerne, som var hyret af FN-organisationen til at udbringe nødhjælp, var eskorteret af det nigerianske militær, oplyser talskvinden.

    Angrebet blev udført af en gruppe bevæbnede personer 35 kilometer fra byen Ngala i delstaten Borno.

    – WFP samarbejder med myndighederne om at finde ud af, hvor lastbilerne befinder sig, oplyser talspersonen i en mail.

    En chauffør er blandt de dræbte. Der er ingen yderligere oplysninger om ofrene for angrebet. En talsmand for militæret i Nigeria afviser at udtale sig om sagen.

    I 2016 indstillede FN midlertidigt leverancerne af nødhjælp til den voldsplagede nordøstlige del af Nigeria, efter at to nødhjælpsarbejdere blev såret i et lignende angreb.

    De seneste to år har både regeringen og militæret i Nigeria hævdet, at oprørsgruppen var så godt som besejret.

    Men så sent som i forrige uge godkendte Nigerias regering en bevilling svarende til over seks milliarder danske kroner, som skal styrke militærets indsats for at nedkæmpe Boko Haram.

    Tidligere i december blev den militære leder af indsatsen mod Boko Haram desuden udskiftet efter bare et halvt år på posten.

    Kilder i militæret oplyste til Reuters, at udskiftningen skyldtes en række angreb fra Boko Haram, som havde stillet militæret i et dårligt lys.

    /ritzau/Reuters