Emilie Beckmann viste igen god form, da hun lørdag aften tordnede i finalen i 100 meter butterfly ved kortbane-EM i København.
Den 20-årige dansker vandt sin semifinale i tiden 56,51 sekunder. Dermed overgik hun sig selv i forhold til det indledende heat, hvor hun også leverede en flot præstation med tiden 57,02 sekunder og var ganske overbevisende.
Emilie Beckmann har vist forrygende form ved kortbane-EM, og hun tog tidligere på ugen sølv på den halve distance.
Caroline Erichsen var også med i semifinalen, men hun måtte sande, at ottendepladsen og tiden 57,89 sekunder ikke var nok til en finaleplads.
Det var dog en forbedring i forhold til det indledende heat, hvor Erichsen svømmede i tiden 58,10 sekunder og blev nummer fire.
/ritzau/











