Lauritz.com sender topmand på porten efter kort tid

    Laurtiz.coms administrerende direktør forlader selskabet med øjeblikkelig virkning. Han har været på posten lidt over fire måneder.

    Det oplyser Lauritz.com via fondsbørsen.

    – Uheldigvis har vi oplevet forskelligheder i ledelsestilen, der ikke har været mulige at overkomme. Derfor er det i den bedste interesse for Lauritz.com, at Erik Nordberg forlader selskabet, skriver bestyrelsesformand og ejer Bengt Sundström i meddelelsen.

    Erik Nordberg blev hentet til posten sidst i juli efter en tumultarisk sommer for Lauritz.com. Han erstattede Mette Sundström, der er Bengt Sundströms kone.

    – Erik Nordberg har en meget kommerciel profil med et energisk drive og stor erfaring inden for E-handel.

    – Han har en naturlig orientering mod kunderne og en stor analytisk forståelse, skrev Bengt Sundström på daværende tidspunkt.

    /ritzau/