Alternativet har ikke haft den ønskede valgkamp til partiets første kommunal- og regionsvalg, hvor en række møgsager har fyldt meget.
Da Uffe Elbæk talte i forbindelse med, at han afgav sin stemme til valget tirsdag på Frederiksberg, udtalte han da også, at han var “rigtig, rigtig ked af det på kandidaternes vegne”.
Her er overblikket over de seneste sager i partiet:
* 24. maj i år blev ansatte i partiet opfordret af en chef til at indsende fotos af deres “pik i slap tilstand”. Det fremgik af en intern mail. Historien blev bragt i Jyllands-Posten søndag.
* Fredag skrev Jyllands-Posten, at en medarbejder anklaget for seksuelt overgreb blev opsagt. Men kort efter blev han genansat igen i et udlandsprojekt af den samme medarbejder, der opsagde personen.
* Sagen om den genansatte medarbejder gjorde, at Josephine Fock stoppede som gruppeformand og sammen med Rasmus Nordqvist trak sig ud af den politiske ledelse.
* Mandag kom det frem, at Alternativet i København ville holde valgfest på en bar med mørkerum og sexgynge. Der var dog tale om en misforståelse, der beror på, at baren normalt er udstyret med sexgynger og mørkerum – men ingen af delene vil være en del af valgfesten.
* I kølvandet på de mange sager med Alternativet, skrev Uffe Elbæk mandag aften en lang Facebook-opdatering, hvor han skriver, at han tager ansvaret for de mange uacceptable sager og undskylder til partiets medlemmer.
/ritzau/











