Flere end 250 er anholdt efter stor demonstration i Moskva

    Flere end 250 er blevet anholdt i det centrale Moskva, hvor der søndag har været afholdt en demonstration, der ikke var blevet givet tilladelse til. Det oplyser politiet i den russiske hovedstad ifølge nyhedsbureauet Tass.

    – 263 personer er blevet tilbageholdt i det centrale Moskva for at krænke den offentlige orden, udtaler politiet.

    Ifølge Tass, der ejes af den russiske stat, bar mange af de anholdte knive, knojern og pistoler, som kan skyde med gummikugler.

    Nogle af betjentene bar hjelme og skudsikre veste, rapporterer en fotograf fra nyhedsbureauet AFP.

    På sin hjemmeside har den radikale oppositionsaktivist Vjatjeslav Maltsev opfordret sine støtter til at demonstrere over hele Rusland søndag.

    Her skriver han desuden, at præsident Vladimir Putins styre bør stoppe.

    Maltsev stillede i 2016 op til parlamentsvalget. Han har desuden en populær YouTube-kanal, hvor han kritiserer Rusland.

    Efter at en domstol i Moskva udstedte en arrestordre på ham, flygtede han til Paris.

    Maltsev bevægelse kaldes Artpodgotovka. Den blev gjort forbud i oktober.

    /ritzau/AFP