Frederik Andersen blev passeret seks gange, da Toronto Maple Leafs med danskeren på mål natten til lørdag tabte ude til St. Louis Blues i den bedste nordamerikanske ishockeyliga, NHL.
Holdet fra Canada scorede selv fire gange i den underholdende kamp, som reelt blev afgjort i anden periode.
Toronto førte efter de første 20 minutter på en scoring af Andreas Borgman, men i anden periode plaffede hjemmeholdet tre gange pucken ind bag Frederik Andersen.
Den afsluttende periode blev den mest målrige med tre scoringer fra hvert hold til slutfacit 6-4 til St. Louis.
Frederik Andersen reddede 26 forsøg på mål i de godt 57 minutter, han var på isen.
Nikolaj Ehlers og Winnipeg Jets gik også fra banen som tabere i opgøret mod Montreal Canadiens.
Men den unge dansker kom nok engang på måltavlen, da han i tredje periode bragte sit hold foran 3-2.
Efter ordinær spilletid var stillingen 4-4, og i overtiden afgjorde Max Pacioretty kampen til fordel for Montreal med scoringen til 5-4.
Lars Eller derimod var på det vindende hold, da Washington Capitals ude vandt knebent på 3-2 mod Boston Bruins.
Eller stod for en assist, da Tom Wilson bragte Washington foran 1-0 i første periode.
/ritzau/











