Sevilla-spilleren Michael Krohn-Dehli får den tredje og sidste standbyplads forud for Danmarks VM-playoffkampe mod Irland.
Det meddeler Dansk Boldspil-Union (DBU) på Twitter.
– Velkommen tilbage til Michael Krohn-Dehli, der indkaldes som sidste spiller og gardering i tilfælde af eventuelle karantæner, lyder det fra DBU.
I forvejen har landstræner Åge Hareide udpeget Martin Braithwaite og Kasper Dolberg som garderinger.
Danmark spiller den første kamp mod Irland i København 11. november. Tre dage senere er der returkamp i Dublin.
Hareide har ti spillere i karantænefare i tilfælde af et gult kort, når den første kamp spilles, og derfor kan de tre garderinger nemt komme i spil.
Krohn-Dehli spillede sin seneste landskamp for to år siden. Da var der en EM-billet på spil mod Sverige i en lignende playoffkamp.
Siden blev Krohn-Dehli alvorligt knæskadet og var ukampdygtig i et år hos Sevilla.
Den samlede vinder af Danmarks kamp mod Irland er klar til VM i Rusland næste sommer.
/ritzau/











