3000 blev dræbt i september i Syrien

    Der blev i september dræbt mindst 3000 mennesker i borgerkrigen i Syrien. Heraf var 955 civile. Det gør den første efterårsmåned til den mest dødelige indtil videre i 2017.

    Det oplyser overvågningsgruppen Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder søndag.

    Lederen af observatørgruppen, Rami Abdel Rahman, siger, at “flere end 70 procent af de civile blev dræbt i russiske luftangreb eller i den internationale koalitions luftangreb,” der kæmper mod den ekstremistiske gruppe Islamisk Stat.

    I ugens løb har der også været meldinger om luftangreb, hvor flere civile er blevet dræbt.

    Senest blev mindst 28 civile dræbt natten til fredag i et luftangreb i det nordvestlige Syrien i byen Amanaz i Idlib-provinsen nær den tyrkiske grænse.

    Inden angrebet fredag havde russiske og syriske kampfly dræbt mindst 150 civile og såret snesevis af andre på lidt over en uge i provinsen Idlib ifølge oppositionens redningstjeneste.

    Under krigen i Syrien, der begyndte i 2011, er over 330.000 mennesker blevet dræbt.

    /ritzau/AFP