Kenyas højesteret: Valgkomité skyld i annullering af valg

    Kenyas højesteret peger på landets valgkomité, som årsagen til at præsidentvalget i august blev annulleret.

    Det oplyser domstolen, der tidligere på måneden traf beslutningen om at annullere valget.

    Dommer Philomena Mwilu beskriver i afgørelsen “foruroligende – hvis ikke alarmerende – afsløringer” af komitéens håndtering af afstemningen.

    Samtidig lægger domstolen vægt på, at valgkomitéen ikke verificerede tallene, før den erklærede, at præsident Uhuru Kenyatta var blevet genvalgt.

    Valgkomitéen kritiseres ligeledes for at ignorere højesterets ordre om at give adgang til dens computerservere, efter at Kenyas opposition kom med beskyldninger om hacking.

    – Hvis IEBC (valgkomitéen, red.) ikke havde noget at skjule, ville den beredvilligt have givet adgang til informations- og kommunikationslogger samt servere for at modbevise den klagende parts påstand, skriver domstolen.

    Beskyldningerne om hacking har været centrale i den sag, som oppositionslederen Raila Odinga har ført oven på valget 8. august.

    Her fik Kenyatta 54 procent af stemmerne, mens Odinga fra oppositionen fik 44,7 procents opbakning.

    Men 1. september kendte højesteret altså valgresultatet ugyldigt på grund af valgsvindel.

    Der afholdes efter planen omvalg 17. oktober.

    /ritzau/AFP