Nye humørikoner skaber diversitet på mobilen

    Nye humørikoner med billeder af kvinder med hijab, ammende mødre og mænd med skæg er på vej til mobiltastaturet.

    De bidrager til en voksende diversitet af de farverige ikoner, hvor 56 nye for nylig er blevet lanceret.

    Skaberne af de såkaldte emojis har allerede tilføjet forskellige hudfarver, hårfarver og religiøse referencer i løbet af de seneste år. Men de er blevet beskyldt for at forherlige stereotyper.

    Blandt den nye skare af ikoner er også en ældre kvinde samt et ansigt der bliver sprængt i luften, og et andet der kaster op.

    Men selv om softwareorganisationen Unicode Consortium har lanceret de nye humørikoner, må emoji-hungrende mobilbrugere vente lidt endnu.

    Det er nemlig forskelligt, hvornår it-virksomhederne slipper dem fri. Apple forventes at offentliggøre dem med en opdatering omkring september.

    Inden årsskiftet sidste år rykkede en ny samling humørikoner ind og med dem også et nyt kapitel i ligestillingskampen.

    11 Google-forslag til nye emojis blev godkendt, sådan at det blev muligt at vælge mellem en kvindelig kok, forsker og landmand, ligesom de eksisterende mandeikoner fik kvindelige pendanter – og omvendt.

    Det skete på baggrund af en efterspørgsel på emojis, der viser kvinder i arbejdsrelaterede situationer. Andre savnede flere versioner af kvindelige ikoner, der laver andet end eksempelvis at klippe hår.

    /ritzau/