Forældrene til den sorte teenager Michael Brown, der i 2014 blev skudt og dræbt af en hvid politibetjent i byen Ferguson, har indgået et forlig med myndighederne i Ferguson, Missouri, over drengens død.
Det viser retsdokumenter.
Forliget mellem St. Louis-forstaden og Michael Browns forældre er godkendt af en føderal dommer i Missouri.
Retsdokumenterne giver dog ikke yderligere detaljer om aftalen.
18-årige Michael Brown blev 9. august 2014 stoppet af politiet mistænkt for at have stjålet cigaretter.
Han var ubevæbnet, men blev dræbt af mindst seks skud affyret af en hvid betjent, Darren Wilson.
Wilson har fortalt, at han skød i selvforsvar, mens øjenvidner har hævdet, at Brown blev dræbt med koldt blod.
Dagen efter drabet, 10. august, endte et mindeoptog for Michael Brown med plyndringer og sammenstød mellem demonstranter og politi i Ferguson.
Yderligere førte drabet til store protester over hele USA, og tre måneder senere – i november 2014 – kom et nævningeting frem til, at der ikke skal rejses tiltale mod Darren Wilson.
Det fik på ny protester til at bryde løs i Ferguson og flere andre byer i USA.
/ritzau/Reuters











