Landsholdsangriberen Nicolai Jørgensen skød søndag Feyenoord tæt på det hollandske mesterskab, da han leverede begge scoringer i en 2-0-sejr ude over Vitesse.
Sejren giver Feyenoord et forspring på fire point i tabellen til Ajax Amsterdam med to spillerunder tilbage af sæsonen.
Feyenoord-træner Giovanni van Bronckhorst er godt tilfreds med at have sin danske ligatopscorer tilbage efter en skadesperiode.
– Det er klart, at jeg er meget glad for, hvad Nicolai viste i dag (søndag, red.), siger træneren til Feyenoords hjemmeside.
– Ikke kun på grund af målene, men også for hans spil. Når vi har bolden, så er han god til at holde fast i den, og så arbejder han hårdt, når vi ikke har den.
– Det gør ham til en meget vigtig spiller. Jeg er glad for, at vi har kunnet gøre brug af ham i de seneste to kampe, siger han.
Nicolai Jørgensen gjorde comeback for godt en uge siden, hvor han lagde op til et mål i en 2-0-sejr over Utrecht.
Weekendens to scoringer bringer danskeren op på 21 mål i Æresdivisionen, hvor han er topscorer.
Før denne sæson skiftede 26-årige Jørgensen til Feyenoord fra FC København.
/ritzau/











