DF: Minister skal redegøre for hjælp til kronisk syges børn

    Får alle børn af kronisk syge forældre den hjælp, de har brug for?

    Det spørgsmål vil formanden for Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg, Liselott Blixt (DF), have svar på, efter at en ny ph.d.-afhandling viser, at voksne børn af sklerosepatienter er socialt udsatte.

    – Vi er nødt til at undersøge, hvor vi kan sætte ind og gøre det bedre, fastslår hun.

    Liselott Blixt vil derfor stille en række spørgsmål til sundhedsministeren for at få afklaring på, om der skal sættes yderligere ind over for de pårørende børn.

    Ifølge forskeren bag ph.d.-afhandlingen, Julie Moberg, kan det påvirke et menneske helt indtil pensionsalderen at have en kronisk syg mor eller far.

    Der er blandt andet større risiko for, at de bliver arbejdsløse eller førtidspensionister.

    Og det bør sundhedsvæsnet være opmærksom på, siger hun til Kristeligt Dagblad.

    En række organisationer opfordrer i avisen til, at Sundhedsstyrelsens anbefalinger for, hvordan børn skal inddrages, når en forælder får konstateret en livstruende eller kronisk sygdom, laves til lov.

    I første omgang ønsker Liselott Blixt at blive klogere på den eksisterende indsats.

    – Derfor vil jeg bede sundhedsministeren svare på, hvordan underretningspligten fra sygehus til kommune er, hvilke planer der ligger ude i kommunerne, og hvordan vi kan gøre det bedre og sikre, at vi får fat på alle de børn, der har brug for hjælp, siger hun.

    – Vi ved, at der er kommuner og organisationer, som har kurser for børn af kronisk syge forældre. Men spørgsmålet er, hvor udbredt det er, og om det rammer alle de børn, der har brug for det, tilføjer DF’eren.

    Det er mandag ikke muligt at få en kommentar fra fungerende sundhedsminister Karen Ellemann (V).

    /ritzau/